Lid worden van Vf? Meld je nu aan

LID WORDEN

Advertentie

Banner Mindwize

‘Vergeten watersnood’ leverde tweehonderd jaar geleden enorme inzamelingsactie op

Nieuws

25 februari 2025

Deze maand is het exact tweehonderd jaar geleden dat de dijken braken en de Zuiderzee een gebied van de Veluwe tot aan de kop van Friesland onder water legde. Jan de Rond bekeek de resultaten van de inzamelingsactie die toen op gang kwam door een moderne bril en concludeerde: destijds werd aan deze ene actie, een relatief even groot bedrag gegeven als de omvang van de hele Nederlandse filantropie anno nu in één jaar.

Beeld ter illustratie.
Beeld ter illustratie. © Shutterstock // water background

door Redactie Vf

De ramp in 1825 werd nationaal beleefd en ging als een lopend vuurtje door het land, ook zonder moderne communicatiemiddelen. Het resultaat: de twee miljoen inwoners van Nederland haalden een bedrag van 2,2 miljoen gulden op.

0,5 procent van het bbp

De Rond maakt een vergelijking ten opzichte van het bruto binnenlands product (bbp) van die tijd. Anno 1825 bedroeg het bbp 440 miljoen gulden. 0,5 procent van het bbp werd dus aan de crowdfundingsactie gedoneerd. ‘Vijf promille van het bbp van nu – circa 1000 miljard euro – is vijf miljard euro: toevallig ook de totale omvang van de door de VU Amsterdam gevonden omvang van de geefmarkt in 2022.’

‘Er werd een astronomisch bedrag opgehaald: een bijzondere prestatie die aandacht verdient in de filantropie-geschiedenis van Nederland,’ concludeert De Rond.

Meer over Crowdfunding Filantropie Nederland Natuurramp Jan de Rond Geschiedenis

Advertentie

Advertentie

Advertentie

Close